Żółtaczka typu B

Żółtaczka typu B

2008-06-13
Żółtaczkę typu B wywołuje wirus HBV, nazywany tak od skrótu angielskiej nazwy Hepatitis B Virus.Zakażenie wirusem HBV może być następstwem zabiegów medycznych, naruszających ciągłość tkanek, takich jak iniekcje, dializy, gastroskopie, zabiegi stomatologiczne.


Do zakażenia dochodzi też podczas zabiegów niemedycznych, na przykład przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu, manicure, w salonie fryzjerskim. Wirus HBV przenosi się również poprzez kontakt seksualny z zakażonym partnerem, a także z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i w okresie okołoporodowym. Udowodniono, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą ochrony przed WZW typu B są szczepienia ochronne. Zazwyczaj stosuje się 3 dawki szczepionki w różnych schematach, najczęściej 0-1-6 miesięcy.

Wirus WZW typu B jest szczególnie oporny na zwykłe procedury dezynfekcyjne, m.in. nie ulega zniszczeniu nawet pod wpływem wielogodzinnego gotowania; dlatego o ile to tylko możliwe należy stosować sprzęt jednorazowy, a sterylizację przedmiotów wielorazowego użytku przeprowadzać w autoklawie. Szczegółowe przepisy dotyczące zapobiegania zakażeniom szpitalnym, w tym HBV, posiadają wszystkie placówki służby zdrowia i są one zobowiązane do rygorystycznego przestrzegania ich. Obowiązkowym badaniom mającym na celu wykrycie osób zakażonych HBV podlegają dawcy krwi, tkanek i narządów oraz kobiety w ciąży. Należy unikać stosowania narkotyków dożylnych oraz przypadkowych niechronionych kontaktów seksualnych.

Polecamy artykuły z serwisu patronalnego:

HCV - Epidemia

Marskość wątroby

Bardzo groźny hcv
21-03-2009 23:02
magdas
hej nigdy nie byłam szczepiona przeciwko żółtaczce - czy mogę zaszczepić się już w trakcie ciąży? Czy to nies...
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.